Comodo SSL
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اعداد و ارقام، جدول و نمودارها
من تصمیم گرفتم که یک سری اعداد و ارقام و ... بسیار مفید رو که اکثرا از کتاب Swaynes Advanced Degree in Holdem هست اینجا شیر کنم. فکر کنم به درد همه از مبتدی تا حرفه ای بخوره. سعی می کنم هر روز یک نمودار بگذارم اینجا.

اولی یک نمودار کلی و ساده هست به اسم پیرامید Swaynes. از پست های بعدی پیشرفته تر می شه. می تونیم راجعبشون بحث کنیم.

[ثبت نام کنید لطفا برای مشاهده لینک، وارد سایت شوید یا ]]

این پست مربوط به دست AK , AKs روی فلاپ هست.

همینطور که می بینید با AKo شما فلاپتون 33 % موقع ها می خوره یعنی 1/3 و 2/3 اوقات فلاپ خوبی براتون نمی خوره. با AKs 44%
پاسخ
 سپاس شده توسط tatepito ، kkamyar ، farshadd ، BAMZI ، Eleven11 ، ShinGhaf ، sajjad95
درود خیلی ممنون از پست مفیدتون

در مورد عکس اول لطفا توضیحات زیرش رو بیشتر برامون توضیح بدین
ممنون
پاسخ
این پیرامید چیز خاصی نیست، فقط برای شمردن تعداد دست های خاص و درصد های مختلف که جدول هاش رو به مرور می گذارم کمک می کنه.

سمت راست دست های Offsuit، وسط پاکت پیر و در راست دست های Suited هستند. در سه ردیف آخر ردیف اول Column Frequency تعداد عناصر بالای هر ستون رو نوشته.

Hand Frequency نشون میده از هر دست خاص چند تا حالت ممکن وجود داره. برای Suited ها برای هر دست خاص 4 حالت وجود داره که همون 4 خال هستند. برای Offsuit ها 12 حالت وجود داره. مثلا 23 میتونه کارت اول یعنی 2، 4 تا خال مختلف داشته باشه و برای کارت دوم چون Offsuit هست 3 خال کلا می شه 12 تا. برای پاکت ها هم 6 حالت.

ردیف آخر هم ضرب این دو ستونه که نشون می ده چند حالت از کل دست های بالاش وجود داره.

اگر همه عددهای ردیف آخر رو جمع کنیم می شه 1326 که کل تعداد دست های ممکن هولدم رو با در نظر گرفتن suit نشون میده. مثلا می شه تمام اعداد ردیف آخر ستون های سمت راست رو جمع کرد و تقسیم بر تعداد کل کرد که احتمال اینکه دست ما preflop suited باشه رو می گه که می شه 312/1326 یعنی 24%.

مثال دیگه اینکه مثلا می خواهیم بدونیم احتمال اینکه preflop دست ما یک آس داشته باشه (suited va offsuit) چقدره که جوابش می شه
48+144/1326 یعنی 14.5 % تقریبا.

پاسخ
The Gordon Rule

اگر شما در دستتون pocket pair داشته باشید، چقدر احتمال داره حریفی pocket pair بالاتر از شما داشته باشه ؟

Phil Gordon برای اعداد بالا یک رابطه با تقریب نسبتا خوب ارائه کرده:
2 / (تعداد بازیکنان مانده در بازی * تعداد پاکت پیر های بالاتر از شما)

مثلا اگر شما 22 دارید و در میز 6 نفره بازی می کنید و Under The Gun هستید، 5 نفر جلوی شما قرار دارند و 12 پاکت پیر بالاتر وجود داره پس:

2/(5*12)= 30 %

در میز 9 نفره

2/(8*12)= 48 %
پاسخ
و ما همچنان منتظریم اطلاعات خوبی تو این آموزشها هست...
ممنون.
پاسخ
احتمال استریت یا فلاش شدن دستهای Suited Connected قبل از فلاپ. همچنین استریت شدن دستهای فقط Connected

سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا دو دست 45 و 10J یه مقدار خیلی کمی احتمالشون از دستهای مشابه بین مثل مثلا 78 بیشتره ؟

ممنون
پاسخ
سوال خیلی جالبی بود جناب فولد همیشه معماهای خوبی مطرح میکنن واقعاً جای تشکر خیلی فراوانی داره ...
(فقط حیف که اینبار جایزه ای در کار نبود)

جوابش خیلی واضحه دلیلش فقط یک چیز هست اونم یک برگ یعنی " آس "
تنها برگیه که در هر دوسر استریت نقش داره وقتی که بیاد وسط احتمال استریت برای هر دو برگ 45 و Tj به نسبت بقیه افزایش پیدا میکنه هیچ برگ دیگری این خاصیت رو نداره.

بازم ممنون.
پاسخ
 سپاس شده توسط zahir ، ShinGhaf
^

نه
پاسخ
منم جوابشو نمی دونم ولی حدسم اینه

تو Suited Connector ها مثلا دو دست 5x4x و 8x7x رو در نظر بگیرین.
با دست 4x5x چهار حالت:
A23**
236**
367**
678**
رو داریم که این ترکیبات یا Straight می سازن یا Flush و یا Straight Flush

با دست 8x7x چهار حالت:
654**
965**
T96**
JT9**
رو داریم که این ترکیبات نیز یا Straight می سازن یا Flush و یا Straight Flush

واضحه(؟) که تعداد این ترکیبات در هر دو دست ثابته پس برای اینکه احتمال Straight یا Flush شدن 45 بیشتر از 87 باشه باید احتمال Straight Flush شدن 87 بیشتر از 45 باشه. آیا واقعا اینجوری هست؟

متاسفانه ProPokerTools به صورتRandom محاسبه می کنه و نه Exhaustive واسه همین نتایجش بی معنیه.

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
اگه بخوایم برگ آس رو بعنوان یک برگ متعارف(به معنای یک عدد) در نظر بگیریم قاعدتاً میبایست تنها در یک مدل استرایت شرکت میداشت اما به لطف حضور در دو طرف میتونه در دو مدل استرایت شرکت داشته باشه،
برگهای شاه و 2 هر کدوم میتونند در دو مدل و برگهای بی بی و 3 هر کدام در سه مدل و برگهای سرباز و 4 هر کدوم در چهار مدل و برگهای 5 و 10 و بقیه برگها در پنج مدل استرایت میتونن شرکت داشته باشند

در تمام استرایتهایی که برگهای آس و 2 و 3 حضور دارند برگهای 4،5 باید حضور داشته باشند
و در تمام استرایتهایی که برگهای آس و شاه و بی بی حضور دارند برگهای Jt میبایست حضور داشته باشند
اما برگ آس بطور اختصاصی فقط مربوط به تکمیل این دو دست هست و با اینکه شانس اومدن همه برگها مساوی هست وقتیکه برگ آس وسط میاد شانس تکمیل شدن استرایت برای این دو دست بیشتر از بقیه میشه ضمن اینکه دو برگ بعد از آس هم به بالاتر رفتن شانس تکمیل شدن این دو دست کمک میکنند
برگهای 6 تا 9 چنین شانسی ندارند و هر برگی که برای تکمیل شدنشون نیاز هست همون اندازه به تکمیل شدن بقیه دستها هم کمک میکنند،
با اینکه تعداد برگهای تکمیل کننده برای هر کدوم از دستهای بعد از 4،5 تا JT به یک اندازه هستند اما مسئله در چگونگی احتمال اتفاق افتادن هست و نه در تعداد برگها...!
"و این در واقع کلید معماست"

بنظرم هیچ اتفاق عجیبی نمی افته و همه چیز منطقیه!
ارتباط آشکار بین این دو دست احتمال اشتباه نرم افزاری رو از بین میبره
بهرحال به هیچوجه احتمال اشتباه نرم افزار وجود نداره زیرا در اینصورت میبایست نا هماهنگی در بقیه دستها هم وجود میداشت!!
ضمن اینکه نرم افزار از روی الگوهای ثابت شده ریاضی نوشته شده

اگه بخوایم محاسبات رو خیلی خیلی بیشتر ادامه بدیم بنظرم حتی شانس دست 7،8 میبایست کمتر از دستهای 6،7 و 8،9 باید باشه...!
با اینکه چندان از ریاضی خوشم نمیاد گاهی اوقات مجبورم...

امیدوارم تونسته باشم توضیح بدم.
پاسخ
erun، اگر دقت کنی به عکس سمت چپ که فقط مربوط به استریت شدن هست می بینی که باز هم 45 و 10J احتمالشون بیشتر هست. یعنی به خاطر Straight Flush نیست.

tatepito راست می گه. من دقیقا موضوع رو نمی گیرم. ولی فکر می کنم این زیاد بودن احتمال بخاطر وجود کیس خاص A23QK روی زمین هست که هر دو دست 45 , 10J استریت می شن. یعنی سعی کردم با رابطه زیر یک جورایی بیانش کنم ولی درکش نمی تونم بکنم واقعا :

P(A∪B)= P(A) + P(B) - P(A∩B)

اگر P(A∩B) رو بگیریم این حالت خاص A23QK. و P(A) و P(B) رو بگبریم یکیش رو برای 45 و یکیش رو برای J10 که برابر باید باشن. بعد می شه گفت
((P(A)=0.5*( P(A∪B)+ P(A∩B که یعنی نسبت به حالت های دیگه اون جمله اشتراک رو بیشتر دارن.

حالا من نمی تونم خودم رو شیرفهم کنم. ولی دلیلش به نظر باید مربوط به این زمین خاص باشه.
پاسخ
تو عکس سمت چپ هم حرف من اگه درست باشه صدق می کنه

54 تو عکس سمت چپ حالت 5x4y است. یعنی تنها یک Straight Flush داره ولی دست های 6x5y تا Tx5y هر کدوم دو Straight Flush دارن.

من هنوز منظور شماها رو نمی فهمم. چرا کیس A23KQ کیس خاص محسوب میشه؟ کلی Board دیگه هم میشه مثال زد که دو دست توشون Straight بشن. مثلا Board این باشه J9752 هم T8 استریت میشه و هم 86. مثال بهتر JT743 می تونه باشه، دو استریت داره و برگ 7 تنها برگیه که در هر دو خالت مشترکه (مثل Ace در کیس خاص شما)
پاسخ
جناب erun در عکس سمت چپ فقط شانس ساخته شدن استرایت محاسبه شده و نه Straight Flush ...

در ضمن مثالهایی که شما مطرح کردید از موضوع خارج هست زیرا محاسبات براساس همون دستهایی هست که در عکس اومده و حتما خودتون هم میدونید که Suited Connector هایی که میان شون یک برگ خالی وجود داشته باشه احتمال ساختن استرایت براشون خیلی کمتر هست به نسبت دستهایی که مثال زده شد (اصلا مطمئن نیستم که بشه به اون دستها هم Suited Connector گفت).

ببینید دوستان آخرین مثال رو میزنم برای درک موضوع:

بیاین یه مقایسه ای بین دستهای Jt-T9-98-87-76-65-54 داشته باشیم

سه برگ بعد از 5 یعنی 6،7،8 برای تکمیل شدن استرایت دست 45 نقش دارند و در تمام دستهای دیگر هم همینطور(البته بجز برگ 6 که تنها در دست Jt حضور نداره)
و سه برگ قبل از T هم در تکمیل استرایت تمام دستها نقش دارند(و البته بازهم بجز برگ 9 که تنها در دست 45 حضور نداره)

از اون طرف هرچه که از 4 و J عقبتر میریم (به سمت آس) نقطه اشتراک دستهای وسط کمتر میشه تا وقتیکه به 45 و Jt میرسیم بنابراین 78 کمترین احتمال ساخت استرایت رو از بین اون هفت دست داراست.

بازهم تاکید میکنم مسئله تعدا برگهای تکمیل کننده نیست بلکه چگونگی رخداد تکمیل شدن و تعداد نقاط مشترک دستهاست.

برگ آس تنها برگیه که از بین اون هفت دست فقط مختص تکمیل کردن این دو دست مورد بحث هست و دو برگ بعد از آس هم بیشترین کمک رو به این دو دست میکنند تا دستهای بعدی.

اگرچه مطمئن هستم به لحاظ ریاضی نتونستم توضیحات واضحی بیان کنم اما فکر میکنم تونسته باشم راه رو نشون بدم ولی چگونگی اثباتش بر عهده شما اساتید عزیز،
من واقعا از دست خودم خشمگین هستم که چرا هرگز نتونستم با ریاضیات رابطه خوبی برقرار کنم...!
اما خب هر کسی استعدادی داره شطرنج هم به من کمک کرد تا قدرت تجزیه و تحلیل خودم رو بالا ببرم.
پاسخ
می دونم عکس چپ فقط شانس Straight ساخته شدن رو نشون میده.

این که گفتی 87 کمترین احتمال ساخت استریت رو بین اون هفت دست داره درست نیست. راحت میشه ثابت کرد که پنج دست 65 تا T9 شانس کاملا مساوی دارن.
پاسخ
روی خیلی از برد ها ممکنه چند دست straight بشن ولی تعداد این حالت ها برا همه دست ها یکسان ه. البته ایتجا فقط راجع به کانکتور ها بحث ه بدون گپ.

منظورم اینه که مثلا اگه رو برد 789** هر دو دست 56 و 10J استریت می شن این فرم خاص از استریت برای مثلا دست QJ و 67 هم به همون تعداد رخ می ده. ولی 45 و 10J بجز اون حالات مشترک با سایر دست ها یک حالت خاص مختص به خودشون دارند که برد A23QK هست. که به قول tatepito بخاطر کارت A هست.

ولی من هنوز نمی تونم رابطه اش رو با احتمال استریت شدن درست برقرار کنم.

در ضمن احتمال استریت فلاش شدن هم از نظر تئوری می شه برای هر دو 4 حالت یعنی یکیه.

tatepito ، احتمال همه دست های وسط برابر ه و فقط 10J و 45 کمی بیشتره طبق عکس.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان