Comodo SSL
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مباحث تخصصی Stud H/L
بازی Stud H/L

این بازی که همچنین با نام های Stud-8 و Eight or Better نیز شناخته می شود شاخه ای از رشته ی نسبتا محبوب Stud هست و پخش شدن دست و شرط بندی ها تحت قوانین Stud انجام می گیرد. پس یاد گیری این بازی نیازمند دانستن هرچند اندک قوانین Stud می باشد.

که من اینجا به طور مختصر یه توضیحی راجع بهش می دم :
Stud یک بازی Fixed Limit هست ( به ندرت به صورت پات یا نو لیمیت برگزار می شه که تو پوکراستارز هم نداریم ) . در بازی Stud در ابتدا 3 کارت به هر بازیکن تعلق می گیره که 2تاش مخفی و کارت سوم رو پخش می شه و همه می بینن . این بازی بلایند نداره ولی از ابتدا انتی ( Ante ) وجود داره . هر بازیکن با توجه به استیکس ( Stakes ) بازی که از ابتدا تعیین شده باید یه مبلغی رو به عنوان انتی بپردازه . بعد از پخش شدن دست هرکس که کارت روش از همه کمتر بود باید یه مبلغی رو به عنوان برینگ بزاره ( Bring In ) این برینگ تقریبا همان بلایند بازی محسوب می شه که معمولا 1/3 بت معموله

اگر کارت رو چند بازیکن یکی باشه ترتیب زیر مشخص می کنه که کی برینگ این کنه :
گیشنیز (♣) < خشت (♦) < دل (♥) < پیک (♠)

در کل 7 کارت به هر نفر که تو پاته می رسه که 5 کارت از این 7 کارت دست شما رو می سازه. 2 کارت اول و کارت 7ام هر بازیکن مخفیه و بقیه ی کارت ها پیدا ( کارت 3 4 5 و 6م ) بعد از 3 برگ اول یه شرط بندی و به ترتیب بعد از هر کارت بعدی یه شرط بندی جدا گانه صورت می گیره.

برای مثال
استیکس بازی 50/100 . این یعنی بت معمول تا بعد از پخش شدن ورق 4ام 50 است و بعد از ورق پنجم 100 می شه.
اینجا انتی 5 ( یا 10 ) و Bring In هم 15 . که کمترین ورق پیدا برینگ می کنه و نفر بعد از اون شروع به بازی می کنه.

در Stud H/L پات به دو قسمت تقسیم می شه . یه قسمت به بهترین دست Hi ( با قوانین معمول هولدم ) و یه قسمت می رسه به بهترین دست Lo با فرمت A-5 ( فرمت دست Lo در اوماها Hi/Lo ). دست لو در صورتی به وجود می آد که کارت ها زیر 8 باشه.

تا اینجا آموزش اولیه این بازی شیرین به پایان رسید. من سعی می کنم بحث هارو به صورت تجربی مطرح کنم . یعنی حرکت هایی که ازشون جواب گرفتم رو مطرح می کنم و فعلا به مبحث ریاضی Stud-8 وارد نمی شم .
در پست های بعدی مبحث رو تخصصی تر می کنیم و از اساتید هم می خوام تو این بحث ها شرکت کنند.
پاسخ
ممنون از آموزش
ترتیب رنکینگ خالها در Bring In بر اساس ترتیب حروف الفبای انگلیسی درست شده
Clubs < Diamonds < Heartds < Spades
اینجوری حفظ کردنش راحت تر میشه

منتظر قسمت های بعدی آموزش هستم
پاسخ
(2013/11/05، 03:04 PM)erun نوشته است: ممنون از آموزش
ترتیب رنکینگ خالها در Bring In بر اساس ترتیب حروف الفبای انگلیسی درست شده
Clubs < Diamonds < Heartds < Spades
اینجوری حفظ کردنش راحت تر میشه

منتظر قسمت های بعدی آموزش هستم

ممنون از erun عزیز بابت این نکته
جا داره این نکته رو بگم که این ترتیب فقط برای مشخص کردن برینگ هست و تو Show Down رو مشخص کردن برنده تاثیری نداره
نکته دیگه ای که فراموش کردم اینه که میز های این بازی از ماکزیمم 8 نفر تشکیل می شه.
امیدوارم ایرادی نداشته باشه که من دارم به زبان ساده توضیح می دم و همچین کتابی صحبت نمی کنم Big Grin

اگه سوال یا ابهامی تو توضیحات هست مطرح کنید لطفا

مزایا ی Stud-8
1. زیاد بودن فیش
2. بسیار قابل کنترل
3. قابل استفاده در اکثر بازی های میکس ( HORSE , 8-Game و ... )

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به هنگام این بازی مد نظر قرار داد اینه که قسمت لو پات رمز موفقیت تو این بازیه !
از اونجایی که نصف پات در اکثر موارد به دست لو می رسه، زیاد نباید عین stud معمولی به دست Hi اطمینان کرد.
ولی وقتی برای دست لو می رید در یه سری پات ها به دست بالا هم میرسید ! برای مثال وقوع استریت پایین یا فلاش و ...

A2345 بهترین دست لو یا به عبارت دیگه ناتس لوِ که خودش در اکثر مواقع پات Hi رو هم به شما می رسونه !!!
بنا بر این یه سری دست ها که تو Stud معمولی باید با قدرت باهاشون وارد شد تو این نوع بازی اصلا ارزش بازی ندارند ! مثال بارز این دست ها داشتن پر 9 تا Q در دسته ( حتی به نظر من پر K )

برای روشن شدنتون یه مثال می زنم .
فرض رو بر این می گیرم که شما Qj Q تو دستتون دارید و با دو نفر تو پات هستین که یکی 2 رو داره و یکی دیگه 5 !
در اینجا فرض شما اینه که اینا دارن واسه قسمت لو می آن پس نسبتاً از دستتون مطمئنین و حتی با ریز وارد می شین. ولی قضیه وقتی خطرناک می شه که یکی از این دو بازیکن کارت چهارمش رو A بگیره و شما فرضاً 9 ! اینجا حالاتی پیش می آد که نا خوشاینده !
1. این بازیکن 4 برگ لو رو داره که برای شما بده چون می دونید اگه طرف لو رو بسازه در بهترین حالت نصف پات رو می برید
2. این بازیکن یه A دیگه اون پشت داره و اون رو پر کرده

که اینجا حالت دوم خیلی بد تره ! چون پیش فرض شما قاعدتاً اینه که طرف داره واسه لو می آد و شما همچنان می تونید پات های رو ببرید ! و تا آخر می رید و می بینید طرف هم لو رو می بره هم های رو ! یا حتی میبینید که دست طرف بوده AA 2 که با اومدن A بعدی ست شده و اصلا واسه لو نمی اومده ! و اون پات های رو می بره و اصلا لو در کار نیست ! یا بازیکن سوم هم پات لو رو و شما می مونید و یه تیلت سنگین !!!

بنابراین چرا خودتونو اصلا تو درد سر بندازید؟ منتظر موقعیت مناسب تر باشید.

مثال دیگه ای از نمونه دست هایی که تو Stud معمولی خوبه ولی اینجا نه AK J ( البته نه در حالتی که هر سه کارت هم خال هستن ). و از این قبیل . این جور دستا فقط پتانسیل های شدن رو دارن و اگه کارتتون نخوره خدا می دونه تا خیابان چندم * قراره پول بیارید تو پات !

انتخاب دست شروع بازی برای وارد شدن به پات تو Stud-8 نیازمند اینه که چشاتون قشنگ بچرخه ! 8 نفر تو تیبل هستن و شما 7 تا کارت اضافه رو دارید می بینید ! این یه مزیت بسیار بسیار بزرگه ! چرا که اکثر کسایی که بازی می کنن وقتی می خوان تصمیم بگیرن وارد دست بشن یا نه اصلا به این کارت ها توجه نمی کنن و فقط حواسشون به دست خودشونه ! ولی وقتی شما حواستون به دست باشه و ببینید برای مثال 2 تا A بیرونه اون وقت AA تون رو اونقدر با قدرت وارد نمی شید چون می دونید احتمال ست نیست !
یا وقتی ببینید از 7 تا کارت دیگه که معلومه 5 تاش خشته ، دیگه 3تا کارت خشتی که دستتونه اونقدر ارزش نداره ! و هزار تا مثال دیگه چه های باشه چه لو.
من اون اول گفتم که این بازی بیشترین فیش رو داره در بین انواع پوکر ... این یکی از دلایلشه ( در آینده به همه ی دلایل این ادعا می پردازیم )
براین بسیار قابل کنترله
این بازی از اونجایی که لیمیت هست و به جز در مراحل انتهایی تورنومنت کار زیاد به آل این نمی رسه و همین طور به دلیل اینکه Split Pot هست بسیار قابل کنترله و به اون صورت بدبیت نداره ( البته بدبیت جزو جدایی نا پذیر هر نوع پوکر بوده و هست اما تو این بازی کمتره ) بنابراین بسیار قابل کنترله
مشخص کردن یه سری رنج دست برای شروع بازی نیازمند فاکتور های زیادیه با این حال اگه بخوایم یه سری دست ها رو مشخص کنیم که برای بازی عالین و 100 باید با ریز وارد شد داریم :
دست های با ارزش Hi :
دسته اول :
برای بازی با این دست ها همیشه هر ریزی رو ریریز کنید . این دسته پر قدرت ترین دست آغاز برای های شدنه
AA A
KK K
QQ Q
JJ J
و ... هر نوع ست در دست
دسته دوم :
برای بازی با این دسته حتماً با ریز وارد شید اما در صورت ریریز شدن فقط کال کنید
AA K
AA Q
و ... ( اگر A بیرون باشه خیلی بهتره . چون اگه کیکر بیرون باشه واضح می شه که قصدتون Hi شدنه)
دسته سوم : برای بازی با این دسته احتیاط را شرط قرار دهید و در صورت پر شدن زیاد به یک پر دل نبندید. بازی با این دست ها زمانی اطمینان بخش می شه که کم کم به استریت یا فلاش مورد نظرتون
AKQ
AKJ
AK 10
AQ J
KQ J
QJ 10
و ...
در صورتی که هر سه کارت از یک خال باشن ( و همه کارت های همراه با احتمال استریت و فلاش )
دست های با ارزش Lo
دسته اول :
3 کارت به صورت Suited Connector باشند ( یک خال و پشت سر هم ) و همگی زیر 8 بازی با این دست ها هم باید همونقدری قدرتمند باشه که بازی با دسته اول کارت های Hi قدرتمنده . ( به نظر من این دست ها از اونا هم بهتره )
2s3s4s
4d5d6d
و ...
دسته دوم :
سایر کارت های لو به همون صورت و ترتیبی که تو Razz باهاشون وارد بازی می شین . برای مثال به ترتیب داریم :
A2 3
A2 4
4 23
و ...
با این دستا می تونید برای لو شدن برید و ریز اولیه رو کال کنید

باز هم تاکید می کنم بازی با این دست ها کاملاً نیازمند مشاهده ی شرایط موجوده و حتما نباید اینطوری باهاشون بازی کرد.

بازم می گم هرجاش ابهامی بود در خدمتم
نقل قول: جا داره این نکته رو بگم که این ترتیب فقط برای مشخص کردن برینگ هست و تو Show Down رو مشخص کردن برنده تاثیری نداره

من فکر کنم در Show Down هم تاثیر داره. مثلا اگر دو نفر رنگ با کارت های شبیه هم شده باشند اونی که با پیک رنگ شده برنده است. البته احتمال همچین چیزی بسیار کمه.

نکته ای که از تجربه شخصیم من نتیجه گرفتن اینه که دست هایی که پتانسیل Low شدن ندارن ارزششون خیلی زیاد نیست و نباید Overplay بشن. مثلا دستی مثل A25 از دستی مثل xKK ارزشش خیلی بیشتر هست در این بازی. یکی از دلایلش Reverse Implied odds هست. چونکه شما فرضا با KK دو پر شدید و از روی کارت های طرفتون فرض می کنید که طرف با Low خودش که نصف پات رو می بره به شما bet می کنه. شما بخاطر اون نصف دیگه مجبورید کار کنید و در نهایت حریفتون علاوه بر Low کارت های دیگشم می خوره و مثلا استریت می شه و پات رو به اصطلاح Scoop می کنه (بردن هم High و هم Low). یعنی اون داره به اصطلاح Freerolling می کنه در حالی که شما فقط پتانسیل بردن نصف پات رو دارید.
پاسخ
تو Showdown دو دست کاملا مثل هم قسمت High پات Split میشه
پاسخ
بله درسته.
پاسخ
(2013/11/08، 06:53 PM)FoldEquity نوشته است:
نقل قول: جا داره این نکته رو بگم که این ترتیب فقط برای مشخص کردن برینگ هست و تو Show Down رو مشخص کردن برنده تاثیری نداره

من فکر کنم در Show Down هم تاثیر داره. مثلا اگر دو نفر رنگ با کارت های شبیه هم شده باشند اونی که با پیک رنگ شده برنده است. البته احتمال همچین چیزی بسیار کمه.

تو Show down تاثیری نداره و اگر دو نفر رنگ شده باشن کسی که رنگ بالا تری داشته باشه می بره و اگه در آخرین حالت فرضاً 5 کارت فلاش جفتشون یکی بود پات اسپلیت می شه
پاسخ
سلام ممنون از آموزش خوبتون
اگه امکانش هست دست lo و بیشتر توضیح بدید
من تو یه دست 6 تا ورق زیر 8 داشتم ولی lo نشده بودم !!
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان