Comodo SSL
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طرح یک سوال همراه با جایزه
من یک سوال نسبتا ساده مطرح می کنم و برای جواب درست 6$ ناقابل جایزه گذاشتم. هدفم از این کار بحث و یادگیری و فعال بودن این انجمن هست.

سوال : به شخصی پیشنهاد شده است که :
1. به شما همین الان 1 میلیون دلار می دهیم.
2. یک سکه پرتاب می کنیم ( شیر و خط ) و در صورت برنده شدن 2.5 میلیون دلار به شما می دهیم.
3. یک سکه را دو بار شیر و خط می کنیم و در صورت برنده شدن در هر دو بار 6 میلیون دلار به شما می دهیم.

انتخاب درست کدام است ؟

لطفا جواب های خود رو همراه با دلیل همین زیر پست کنید.

مهلت تا هفته آینده همین موقع.
پاسخ
safe line--conservative play in poker ---- choose number one
aggressive line- will choose number two
gambling mode -- choose number 3

انتخاب درست از نظر من 2 هست چون 50% احتمال برای 1.5 میلیون بیشتر ارزش ریسک معقولی است.
پاسخ
توضیحات لینک پارک تقریبا کامل بود اما نظر من اینه که انتخاب درست بستگی به شرایط اون فرد داره ، یعنی یه انتخاب شاید برای من درست باشه و برای دیگری غلط و انتخاب ضعیف !
انتخاب درست برای فردی که 1 میلیون چندین برابر سرمایشه و زندگیش با این پول تغییر می کنه بهترین انتخابه چراکه اون با این پول به خواسته هاش می رسه پس هیچ دلیلی نداره با ریسک حتی 50 % درصدی این شانس رو از خودش بگیره !
پس این شرایط اون فرد هست که باعث می شه کدام گزینه براش انتخاب عاقلانه ای باشه ..

1- برای افراد با سرمایه پایین و متوسط
2- .. سرمایه متوسط رو به بالا
3- .. سرمایه بسیار بالا که 1 میلیون دلار تغییر محسوسی در زندگی ان ها ایجاد نمی کنه

مثلا من الان اینجا 6 دلار بردم که پاسخ به این مطلب انتخاب عاقلانه ای بود Big GrinBig GrinBig Grin:
پاسخ
با تشکر از شما دوست خوب به خاطر این موضوع.
من که به سرعت نور گزینه اول رو انتخاب میکنم چون که خودم هیچوقت نقد رو به نسیه نداده و نمیدم و اینکه شما تصور کن با هر شرایط و سرمایه ای خیلی راحت و مطمئن به 1 میلیون دلار برسی یا اینکه خودتو بندازی تو پروسه شانسو به هیچی نرسی .
پاسخ
گزینه 3 از نظر ریاضی بیشترین سود رو داره ولی توضیحات دوستان در مورد میزان ریسک درسته

ولی چند تا صفر اگه به جایزه اضافه کنی منم گزینه یک رو انتخاب میکنم

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
جوابهای دوستان کامل و خوب بودند
اما بنظر من:

درسته که 50% ریسک برای سرمایه بیشتر عاقلانه بنظر میآد ولی نباید اون روی سکه رو هم نادیده گرفت که هیچ هست!!
درسته که انتخاب گزینه بستگی به شرایط فرد هم داره اما اگر روی همین موضوع متمرکز بشیم نباید به شرایط فرد نگاه کنیم زیرا هدف کسب بیشترین مقدار سرمایه در همین مقوله ( یا مسابقه یا قمار یا هر چیزی که بشه اسمش رو گذاشت ) هست،
ضمن اینکه سرمایه دارانی هستند که اگرچه یک میلیون دلار کمتر یا بیشتر تغییری در سرمایشون ایجاد نمیکنه اما برای یک دلارشون هم نقشه دارند چه رسد به یک میلیون!!

بنظر من آدم عاقل هرگز به شانس اعتماد نمیکنه بلکه با تکیه بر عقل و مهارت خودش حرکت میکنه و از شانس در جهت اهداف خودش استفاده میکنه...همانند یک پوکرباز حرفه ای،

ازین رو گزینه اول رو بدون کوچکترین تردیدی انتخاب خواهم کرد.

و یادمون نره که قدیمیها خیلی زیبا گفتند "سرکه نقد به از حلوای نسیه"
پاسخ
ولی از اونجاییکه احساس میکردم یک نکته انحرافی باید در این سوال باشه(بدلیل سادگی بیش از حد) دوباره سوال رو خوندم و متوجه شدم که شرطی برای این نگذاشته که اگر هر کدام از گزینه هارو انتخاب کنیم دیگه نمیتونیم بعدی رو انتخاب کنیم!!
و از اون بدتر هیچ جا هم نگفته که هر کدام از گزینه هارو چندبار میشه انتخاب کرد ولی از اونجایی که یک میلیون دلار رو احتمالا یکبار میشه گرفت فرض میکنیم که هر گزینه رو یکبار میشه امتحان کرد...

پس میشه هر سه گزینه رو انتخاب کرد!

دوست عزیز اگر اشتباه میکنم لطفا من رو آگاه کنید.
پاسخ
وقتی یه سری جزئیات تو سوال قید نمی شه همه بنا بر بدیهی بودن می زارن و طبق عرف ، یعنی این وظیفه طراح سوال هست که اگر جزئیاتی خاص و نا معمول هست باید قید کنه !
اون چیستان های زمان کودکی رو فراموش کنید که هر جوابی می دادی درست نبود و وقتی جوابو می شنیدی می گفتی برو بابا جمش کن ! بله اون سوال جوری طرح شده بود که کسی به جواب نرسه و جنبه ی فان داشت Confused

اما دقت شما جایه تحسین داره .s
پاسخ
امیدوارم همینطور باشه که دوست عزیز radonix فرمودند...

اما اگر باز هم بیشتر به سوال دقت کنیم اشارات احتمالی به جواب رو میشه پیدا کرد و آن
اینکه چرا جایزه جواب درست (البته درست از نظر طراح سوال) 6 دلار تعیین شده ؟؟

البته میتونه بی معنی باشه ولی میشه اینطور هم تصور کرد که اشاره به جواب شماره 3 داره که جایزش 6 میلیون هست!!

میدونم اصلا منطقی بنظر نمیآد ولی میشه بیشتر روی اون بحث یا فکر کرد.
پاسخ
دوست من شما به نظرم خیلی دیگه پیچیدش کردی اینطوری ها هم نیست. دلیل 6 دلار این بود که فکر کردم شاید باید بین 2 یا 3 نفر تفسیم شه Smile
پاسخ
(2013/05/13، 12:20 AM)tatepito نوشته است: امیدوارم همینطور باشه که دوست عزیز radonix فرمودند...

اما اگر باز هم بیشتر به سوال دقت کنیم اشارات احتمالی به جواب رو میشه پیدا کرد و آن
اینکه چرا جایزه جواب درست (البته درست از نظر طراح سوال) 6 دلار تعیین شده ؟؟

البته میتونه بی معنی باشه ولی میشه اینطور هم تصور کرد که اشاره به جواب شماره 3 داره که جایزش 6 میلیون هست!!

میدونم اصلا منطقی بنظر نمیآد ولی میشه بیشتر روی اون بحث یا فکر کرد.

تشکر می کنم که خودتون زیرش نوشتید اصلا منطقی نیست موارد اشاره شده !

ما می تونیم تا چند روز نکاتی که خود طراح سوال هم به اونا توجه نکرده رو زوم کنیم روشون و به اونا اشاره کنیم و مثلا اونجا 2 نقطه گذاشته چرا فاصله گذاشته ، چرا در این ساعت این پست داده و و و ..
اما چون من دیدم دوستان دارن وارد حاشیه می شن سعی می کنم با چند تا مثال ساده و شباهت دادن اون با قوانین پوکر که همتون استاد اون هستید مسئله رو کاملا روشن کنم .

این سوال فقط 1 جواب منطقی داره که من اونو بیان کردم و اونم اشاره داره به توضیح ریسک که ما چه موقع و به چه میزان می تونیم ریسک (عاقلانه) داشته باشیم ..

انتخاب گزینه 1 برای یک ملیاردر نمی تونه زیاد مناسب باشه و می تونه ریسک کنه ( البته می تونه نکنه و گزینه ی 1 رو انتخاب کنه ، مشکلی نداره ، اما از نظر منطق فقط و فقط اون اجازه ی انتخاب گزینه 3 رو داره ) و ... که تو پست قبلی اشاره کردم

این دقیقا همون مسئله مدیریت بانک رول هست ، چرا می گن افراد با توجه به سرمایشون تورنومنت های مختلف رو انتخاب کنن و نه بیشتر و نه کمتر ؟!
چون هر تورنومنت یک ریسک هست ( شاید پول ورودی رو ببازی و یا شاید سود کنی ) ، پس هر فرد باید به میزان حدود بودجش ریسک کنه (اگه می خواد انتخابش عاقلانه باشه )
می گن باید 1 صدم سرمایتو صرف تورنومنت کنی چرا ؟ چون می تونی اینجوری 100 بار ریسک کنی ، پس عاقلانس ، اگه بازیت خوب باشه حدقل سرمایتو می تونی برگردونی ..

حالا چرا من می گم انتخاب گزینه 1 برای یه ملیاردر مناسب نیست ؟ این شباهت به اون مسئله داره که یه پلیر با بانک رول بالا بیاد رو تورنومنت با ورودی 25 سنت ! خوب چه سودی براش داره ؟ 2 ساعت بازی کنه برا 3 دلار ؟ تازه اونم اگه ببره و بد بیت نخوره ؟ ....

و اگه توجه کنی نکته ی روانشناسیش اینجاس که همه دوستان اومدن گفتن ما اگه بودیم 1 رو انتخاب می کردیم ، چرا ؟ چون همشون سرمایه هاشون زیر 1000 دلار هست ، نه اینکه اونا پول بیشتر رو دوست نداشته باشن ، نه ! منطقشون بشون اجازه نمی ده ریسک کنن ..

امیدوارم مسئله کاملا حل شده باشه ، من برای جایزش وارد بحث نشدم و چون دیدم مسئله ریسک تو پوکر هم بسیار تاثیر گذار هست خواستم اشاره کنم ، اصلا نکتش همینجاش ! چرا این سوال تو انجمن پوکر باز ها مطرح شده ؟ چون اونان که مسئله ریسک و شرایطش رو خوب می دونن ، احسنت به تو فولد ، نکتش زیرکانه بود ، خوشم اومد ..
پاسخ
ممنون دوست گرانقدر از توضیحات خوبتون
اما بحث مدیریت سرمایه وقتی به میان میآد که قرار باشه هزینه ای کنیم برای رسیدن به سود بیشتر اما در اینجا بجای مدیریت سرمایه بحث مدیریت بازی به میان میآد و ربطی به مدیریت سرمایه به هیچ وجه نداره که معمولا در این نوع از مدیریتها منطقی ترین روش همون روش ریاضیات هست
و همان طور که استاد عزیز جناب erun فرمودند از نظر ریاضی گزینه سوم بیشترین سود رو داره
زیرا با این انتخاب 25% شانس برد خواهیم داشت که جایزش 6m هست
که اگر گزینه اول رو ضربدر چهار کنیم(بدلیل شانس برد چهار برابر بیشتر) بازهم گزینه سوم سودده تر هست
و اگر گزینه دوم رو ضربدر دو کنیم(بدلیل دو برابر احتمال برد بیشتر) بازهم گزینه سوم سودده تر هست،

ولی همیشه منطقی ترین روشها (ریاضیات)بهترین روش برای رسیدن به پیروزی نیستند بلکه خرد و روشهای خردمندانه با ثبات ترین و موفقترین روشها هستند
ازین رو بر این باور نیستم که انتخاب همه دوستان تنها بدلیل میزان سرمایشون باشه زیرا خرمندانه ترین انتخاب گزینه اول هست

ولی با استناد به همون دلایلی که جناب radonix فرمودند و با استناد به انتخاب خردمندانه بازهم ترجیح اینجانب گزینه اول خواهد بود.
پاسخ
دوست عزیز من اینو شباهت دادم به مبحث مدیریت سرمایه که مطلب روشن بشه اما بی ربط هم نیست ، شما می گید ما برای این انتخاب هزینه ای نمی دیم اما اشتباه می کنید، ما اینجا برای انتخاب گزینه 2 و 3 داریم 1 میلیون هزینه می کنیم
اصلا به ریاضیات هم نیاز نیست چون مسئله ساده هست و همه می دونن گزینه 2 و 3 سود بیشتری داره اما باز برمی گرده روی مسئله ریسک که چه کسی میتونی 1 ملیون برای گزینه 2 و 3 هزینه کنه و ...
فکر می کنم به میزان لازم رو مسئله بحث شد ..
از مباحثه با شما خیلی خوشحال شدم دوست عزیز .
پاسخ
دوست گرانقدر مدیریت سرمایه دریک بازه زمانی (کوتاه یا متوسط یا بلند) و بخصوص در تعداد بازی و البته با توجه به بانکرول خودمون مطرح میشه و معنی میده...
و یک دلیل دیگر اینکه ما روی پولی که داریم میتونیم مدیزیت داشته باشیم و نه اونیکه قرار هست بدست بیاریم و در اینجا هم ما هنوز گزینه اول رو انتخاب نکردیم پس بازهم مدیریت سرمایه منتفی هست،
اگر قرار بود همین بازی ( یا هرچیز دیگر) که جناب FoldEquity مطرح کردند مثلا بیست بار یا بیشتر تکرار میشد مسلما منطقی بود که گزینه سوم رو انتخاب میکردیم زیرا با تکرار حتما و البته احتمالا به سود بیشتری هم میرسیدیم،
هرچند که حتی در این حالت هم چیزی از جیب پرداخت نمیکردیم و بازهم نمیشد قاطعانه حرف از مدیریت سرمایه زد، بلکه مدیریت ریسک (مدیریت بازی) مطرح میشه و این با مدیریت سرمایه تفاوت داره،

اما زمانیکه قرار هست این بازی فقط یکبار انجام بشه با توجه به علم ریاضیات که به گزینه سوم اشاره دارد اما خرد که فراتر از اون هست به ما حکم میکنه که گزینه اول رو انتخاب کنیم و خرد چیزی نیست که با توجه به شرایط فردی تغییر کنه همیشه ثابت و پایدار هست،
اون کسی که با توجه به شرایط خودش انتخاب میکنه مسلما دستخوش احساسات فردی هست و نه خرد کلی.

(البته به هیچ وجه تاکیدی بر درست بودن گفته هام ندارم و فقط نظر شخصی خودم رو گفتم ممکنه در اشتباه باشم بهرحال علت وجود این فروم هم همین هست اینکه با هم تبادل نظر کنیم و از هم یاد بگیریم)

بهرحال من هم از این مصاحبت لذت بردم موفق باشید.
پاسخ
(2013/05/15، 02:30 AM)tatepito نوشته است: (البته به هیچ وجه تاکیدی بر درست بودن گفته هام ندارم و فقط نظر شخصی خودم رو گفتم ممکنه در اشتباه باشم بهرحال علت وجود این فروم هم همین هست اینکه با هم تبادل نظر کنیم و از هم یاد بگیریم)

بهرحال من هم از این مصاحبت لذت بردم موفق باشید.

درود بر شما گرامی .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال های یک مبتدی biabani 9 4,785 2015/12/23، 02:12 PM
آخرین ارسال: shangool
  نحوه محاسبه دریافت جایزه نفرات اول و دوم و... se7enBoard 2 4,022 2012/12/14، 12:52 PM
آخرین ارسال: eddy.farhad

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان