Comodo SSL
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
محکوم به کال
سلام دوستان.h
همونطور که میدونین تو بعضی موقعیتها پلیر محکوم به کاله (یعنی میدونی بازیکن مقابل دست خوبی ساخته ولی دست خودتم غوله) البته این واژه چیزیه که من از زبون پلیرهایی شنیدم که خارج از نت باهاشون بازی کردم و خودم هم خیلی تجربه کردمش.
تو اینجور موقعیتها معمولا چیپها چاپ چاپ میشه یا کیکر بالاتر میبره
میخواستم ببینم شما تو چه موقعیتهایی خودتونو محکوم به کال میدونین
آیا اصلا به چیزی به نام محکوم بودن اعتقاد دارین؟
اگه تو موقعیتهایی باشین که باید تمام چیپهاتون رو تو خطر بندازین چطور رفتار میکنین و چه تصمیمی میگیرین؟
کسایی که تجربه شونو تو سایتها با عکس میتونن بفرستن خوشحال میشم که ببینمRolleyes

مثلا من تو فاینال تیبل ورودی 1.5 با تعداد45 در شروع تو ترن با کینگ ست کردم ولی کیکرم 9 بود
فلاپ A K 3 و ترن K داد ... من اندازه پات ریز دادم پلیر مقابل آل این یعنی 3 برابر پات ریز کرد ... تو این موقعیت چیکار میکنین؟
اینم بگم که واسه گرفتن جایزه باید جزء هفت نفر باشین درحالی که شما 9 نفرین و باید دونفر حذف بشن
من گفتم محکومم و کال کردم ... درحالی که ممکن بود K10 داشته باشه ولی خوشبختانه K7 داشت و به کیکر من تو ریور که فکر کنم 8 بود باخت.
پاسخ
منم جات بودم کال میکردم ...
به نظرم دیگه یه جاهایی هست که کاری از دست کسی جز شانس بر نمیاد Big Grin
به مقدار چیپ گذاری رو فلاپ و ترن یکم فکر کمی تا حدوده کمی میشه تشخیص داد دلش به کیکرش خوش هست یا نیست ..

ولی من اصلا و اساسا تو دست ها از ست کینگ یا کاره کینگ خوشم میاد Smile) Big Grin از رو علاقه هم که شده بود تو اون موقعیت کال میکردم اگه احتمال استریت و فلاش رو نمیدیدم ...
پاسخ
با توجه به شرایط و احتمالات تصمیم کاملن درستی بود.

در بازی مهم اینه که کار درست رو بر اساس احتمالات و باور خود و احساس خودتون بگیرید،
(منظور از احساس یعنی اینکه مواقعی پیش میاد که با توجه به سابقه ی یک حریف خاص شما فکر یا احساس میکنید که حریف بلوف زده...یا اینکه احساس میکنین که حریف باید یک دست بخصوص داشته باشه که اینطور بازی میکنه، البته ممکنه این تنها یک احساس نباشه بلکه منطقی قویتر پشتش باشه.)

این احساس بحث بسیار گسترده ایه سعی میکنم بعدن بیشتر در موردش صحبت کنم.
پاسخ
من اگر بلایندها اذیت نکنه و تورنمت در مرحله ای باشه که فرصت جبران وجود داشته باشه فولد می کنم.

به عنوان مثال :

[ثبت نام کنید لطفا برای مشاهده لینک، وارد سایت شوید یا ]
پاسخ
(2012/09/09، 03:29 AM)bbabareza نوشته است: [ثبت نام کنید لطفا برای مشاهده لینک، وارد سایت شوید یا ]

حریف دستشو نشون نداد ولی فکر نکنم بلوف زده باشه

در چنین مواقعی داشتن یه سابقه از حریف خیلی میتونه کمک کنه
این که چه جور بازیکنیه شل بازی میکنه یا با دستهای خوب یا اهل بلوف هست یا نه....

بهرحال این به خود بازیکن و درکش از پوکر و بازیکن حریف بستگی داره.
پاسخ
آخه طرف چی میخواست داشته باشه که فلد کردی ؟؟؟؟
کیکرتم که خوبه , چرا ؟ Big Grin
به نظر من AA , QQ , JJ داشته Big Grin
پاسخ
(2012/09/09، 02:41 PM)div0x نوشته است: آخه طرف چی میخواست داشته باشه که فلد کردی ؟؟؟؟
کیکرتم که خوبه , چرا ؟ Big Grin
به نظر من AA , QQ , JJ داشته Big Grin

با یک جفت 7 براحتی طرف مقابل دست میگرفت فولد در این موقعیت ها کار سختی است که با تمرین بدست میآید.
پاسخ
در چنین مواقعی از فولد کردن باید به مانند هنر یاد کرد که اکثر بازیکنا از اون بی بهره هستند...

به نظر من هنر فولد کردن بسیار مهمتر از هنر بلوف زدن هست.
پاسخ
همین فولد باعث شد بین 1000 نفر رتبه 43 بشم و اگر یه بدشانسی نمیاوردم شاید تا پای فینال هم میرفتم

ولی با کال کردن ممکن بود تور از دست بره در صورتیکه هم میبردم آنچنان به اون استک در اون مرحله نیاز نبود
پاسخ
"You Can't Win If You Fold"
durrrr-

قبل از اینکه 3bet کنی به این فکر کردی اگه Shove کنه چه کار می کنی؟ اگه فکر کردی و تصمیمت فولد بود چرا Raise کردی?

Pod Odds شما 1:2.47 است یعنی 28.8% یعنی این مقدار Equity نیاز دارین تا کال توجیه بشه و در برترین حالت اگه طرف AK یا 77 داشته باشه شما حداقل 21% شانس برد دارین. یعنی احتمال این که حریف بلوف بزنه یا دستی مثل AA داشته باشه یا Pocket Pair کمتر از KK و غیر 77 داشته باشه یا K بدتر از شما کمتر از 7.8% ه؟ اگه جواب بله است، فولد درسته. اگه جواب خیره، فولد اشتباهه.

1,330,560 trials (Exhaustive)
board: KK7
AK,77 78.25%
KT 21.75%
پاسخ
من استدلالم اینگونه بود که با رایز در شروع بازی دست قوی داره

و با توجه به حالت های مشایهی که قبلاٌ برام پیش اومده زمانی حریف ریرایز رو مجدد رایز میکنه که K رو داشته باشه و

در شروع بازی هم رایز خوبی داده پس کیکر قویتری نسبت به من داره

پس ریرایز کردم که اگر فقط کال کرد در ترن آل این کنم و اگر باز ریرایز کرد تکلیفم زودتر مشخص شه و فولد کنم.

و دیگه اینکه در زمانیکه مولتی تیبل بازی می کنیم وقتی برای محاسبات نمیمونه و در عرض چند ثانیه باید تصمیم گرفت

مگر اینکه سالها بازی کرده باشیم که همه رو حفظ شده باشیم.

در کل اگر روزیکه بازی میکنم رو فرم باشم سعی میکنم تا اونجاییکه ممکنه کار به آل این نکشه و تعداد تورنمت ها حفظ

بشه چون حتی اگر اشتباه هم کرده باشیم باز ترن و ریور ممکنه داستان رو عوض کنه ولی با حفظ بازی راحت میشه

استک رو برگردوند به شرطیکه بازی توربو نباشه.(اگه توربو بود به راحتی آل این رو جواب میدادم)
پاسخ
جناب erun کاملن درست میفرمایند من هم در همون مثال اول که دوست گرامی kasra گذاشتند
(با تشکر از ایشون بخاطر باز کردن چنین موضوع مهمی)
گفتم که از نظر احتمالات و آمار کار کاملن درستی انجام دادند...

اما درست بودن اینکار برای ایشون لزومن به این معنی نیست که برای بهمن خان هم میتونست درست باشه
(حتا اگه از نظر احتمالات و آماری در یک سطح باشند)

منظورم اینه که حتا اگه خود kasra هم در این میز بجای بهمن میبود ممکن بود فولد کنه

در پوکر نمیشه همه چیز رو با ترازوی ریاضیات سنجید زیرا متاسفانه یا خوشبختانه علم (منظور علم بشری میباشد) در این زمینه کامل نیست....
اگه قرار باشه فقط از روی احتمالات و ریاضیات تصمیم بگیریم جای پیشرفت چندانی نخاهد بود(وگرنه رباتهای بازیگر بهترین بودند یا چیزی شبیه به اتفاقی که برای شطرنج افتاد)

هرچند که مسلط بودن به چنین محاسباتی از واجبات یک پوکریست موفق میباشد ولی منظور من این هست که نباید بیش از حد به محاسبات تکیه کرد،
زیرا ذات پوکر بیش از آنکه به ریاضیات آماری وابسته باشه به تئوری آشوب وابسته هست(نمیدونم باید اسمشو ریاضیات گذاشت یا ضد ریاضیات!)

پس باید مثل خودش رفتار کرد زمانی با بدترین دستها میشه بزرگترین بردها رو داشت و با بهترین دستها میشه بدترین باختها رو داشت...
اما اینکه چگونه و چه زمانی باید چطور بازی کرد بر میگرده به خود بازیکن به هوش اون و درکی که از پوکر و تئوری آشوب و بخصوص شناختی که از بازیکن حریف داره...
همه این مهارتها رو میشه با تمرین تقویت و گسترش داد...

بطور مثال همونطور که در بازی اخیر بزرگان دیدیم یکی از بازیکنان کاره 8 رو فولد کرد و جالب اینکه در نهایت معلوم شد حق داشته!!
و این یعنی هنر خالص در پوکر.
پاسخ
من خودم نمی دونم بازی درست فولده یا کال. اون قدر تو هولدم مهارت ندارم. ولی تا جایی که من یادمه زیاد دیدم بازیکنا دستهایی مثل JJ و QQ و A7 رو تو همچین موقعیتی اینجوری بازی کنن، به قول معروف Overplay کنن. و به نظرم اون درصد خیلی بیشتر از 7.8%ه واسه همین کال می کردم.

محاسبه Pot Oddds و Equity حدودی اونقدر ها هم سخت نیست، به مرور زمان دستت میاد

اینم اضافه کنم اون 7.8% اصلا عدد دقیقی نیست و حدودیه

------------------------------

بیاین از یه دید دیگه به قضیه گاه کنیم، فرض کنیم که حریف در این جا فقط یا AK داره یا 77. بیاین ببینیم به طور متوسط با کال کردن چقدر چیپ از دست می دیم.
0.2175*(5276+3586)+[ 0.7825* (-3586)] =
878-

یعنی در بدترین حالت برای ما (از نظر دست حریف) به طور متوسط 878 می بازیم. با فرض اینکه تورنمنت با 3000 چیپ شروع شده باشه و در مراحل اولیه تورنمنت باشه، میشه حدود 30 سنت! ارزش نداره آدم برای اینکه شب راحت بخوابه 600 تومن بده؟

بازم فولد؟

(2012/09/10، 01:52 AM)tatepito نوشته است: بطور مثال همونطور که در بازی اخیر بزرگان دیدیم یکی از بازیکنان کاره 8 رو فولد کرد و جالب اینکه در نهایت معلوم شد حق داشته!!

اون قضیش فرق داره. تورنمنت 1 میلیون دلاری بود و اون دو بازیکن چندین سال با هم بازی کردن. اصلا نمیشه با آنلاین مقایسه کرد. کجا خوندی که گفته Straight FLush داشته؟
97.28% دیگه بزرگان هیچوقت اون دستو فولد نمی کنن!
پاسخ
اینجا محکوم به کال بودم فولد کردم
بعد با این دست جبران شد
و بعد

پس هیچگاه نباید زمانیکه احساس خوبی ندارین کال کنید

چه بسا تو همین مثال ممکن بود طرف 3 تایی یا پاکت بالاتر از 10 داشته باشه و تورنمت تموم شه ولی با صبر راحت

میشه به بازی برگشت

یک مثال دیگه البته بیشتر منظور از این مثال فولد و بلوف نزدن هست تا محکوم به کال:

که فولد کردم و درست در دست بعدی:

پاسخ
دوست گرامی erun من از همون اول هم گفتم حق با شماست
اما منظور کلی من از اون توضیحات این بود که اصلن ذات پوکر وابستگی چندانی به علم آمار نداره
علم آمار تنها پناه ما برای دور ماندن از خطرات این راه تاریک هست...
انگار که بخاین در تاریکی شب تو یه جاده تاریک با نور فانوس اونهم با 120 کیلومتر در ساعت حرکت کنید!!
مسلمه که نور فانوس کمک چندانی نمیکنه اما از هیچی که بهتر هست
علم آمار در پوکر به مانند همون نور فانوس هست

ممکنه در موقعیتهای مشابه هزار بار کال کنید و برنده باشید اما دفعه هزارویکم در مورد یک بازیکن بخصوص احساس خوبی ندارید یا احساس میکنید این بازیکن تو این زمان خاص بلوف نزده(شاید هم بصورت استثنا)
در نهایت هم معلوم میشه که حق با شما بوده...

اونچیزی که یک بازیکن پوکر عالی رو از بقیه متمایز میکنه چیزی فراتر از توان محاسبه سریع و اصلن ریاضیات هست
در واقع مجموعه ای از تواناییها مثل هوش بالا قدرت روانشناسی حافظه قوی قدرت تجزیه و تحلیل و استدلال بالا و خیلی چیزهای دیگه که احتمالن من نمیدونم و در مورد بعضی از تواناییها شک دارم و درحال تحقیقم.

RE: ٌWSOP 2012
(03-07-2012 10:55 PM) نوشته شده توسط: erun
خبرساز ترین اتفاقی که تا الان تو این مسابقه افتاد این بود که بازیکن روسی Quads هشت رو مقابل بیزینسمن Fold کرد در صورتی که تنها دستی ازش میبرد T9 پیک بود.

مثل اینکه طرف واقعا Straight Flush داشته! عجب! ولی کلا مسابقه نا امید کننده ای بود به نظر من. حداقل 10 نفر بازیکن می تونم اسم ببرم که از تک تک کسایی که به Final Table رسیدن بازیشون بهتره . ولی خوب تورنمنت همینه دیگه.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان