Comodo SSL
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DOWNSWING
در این تاپیک قصد بر این است که به توضیح مفهومDOWNSWING پرداخته شود.
ابتدا توضیحاتی در این زمینه برای دوستانی که اشنایی با این قضیه ندارند داده میشود و در ادامه دوستانی که تجربه DOWNSWING داشتند لطف کرده و انها را با ما درمیان گزارند.و اگر هم نکته ای در این رابطه به غیر از نوشته های زیر میدانند خوشحال میشوم همراهی کنند.
خب اول از همه من این تاپیک رو زدم چون خودم دچار این موضوع شدم.چند ماه پیش اکانتی در پوکر استارز با موجودی 10 دلار باز کردم و برنامه ریزی کردم که با برنامه اکانت رو گسترش بدم.چون در sit&go تجربه داشتم از همین تورنومنتها برای گسترش اکانت استفاده کردم.بعد از چند ماه و حدود 500 مسابقه اکانت به مقدار 980 دلار گسترش یافت.در این میان برد و باختهای فراوانی وجود داشت ولی روند کلی صعودی بود.تا اینکه در این رقم روند کم کم به نزولی تغییر مسیر داد.در ابتدااین قضیه عادی به نظر اومد چون تجربه 12 یا 13 بار باخت پشت سر هم بدون کسب هیچ جایزه ای در این نوع sit&goها هم برای من پیش اومده بود.ولی این دفعه باختهای پشت سر هم تمومی نداشت و اونجا بود که فهمیدم دچار DOWNSWING شدم و در حال حاظر هم اکانت به 700 دلار کاهش یافته.

ابتدا به مفهوم DOWNSWING میپردازم.به طور امیانه DOWNSWING به مفهوم از دست دادن پول و منفی شدن شیب نمودار اکانت یا سود شما میباشد.بعضی از این DOWNSWINGها کوتاه میباشد و به قول معروف خط روندی رو نمیشکونه و شیب نمودار رو تغییر نمیده ولی مشکل اونجا شروع میشه که DOWNSWING ما بزرگ میشه و یک روند نزولی در نمودار ما شکل میگیره.

به طور کلی تعداد باختهای متوالی ما تا رسیدن به بردی که سود برای ما به ارمغان میاره حول یک میانگین میچرخه و در نتیجه ما سود ده میشیم و نمودار صعودی میشه.مثلا فرض کنید ما sit&goهای18 نفره 3.5 دلاری بازی میکنیم که جایزه نفر اول22.55$ هست.به طور میانگین اگر roi ما حوالی 25 درصد باشه اگه از هر 5 بازی متوالی یک دفعه رو اول شیم روی 25 درصد سودمون هستیم. یا مثلا یک دفعه دوم و یک دفعه چهارم شیم و غیره.ممکنه 8 تا باخت پشت سر هم داشته باشیم ولی 2 تا مسابقه بعد رو اول شیم که باز هم تعداد برد و باختامون و بالطبع اون سودمون دور همون میانگینمون میچرخه و شیب ما کما کان به طور میانگین صعودیه.ولی مشکل اونجا شروع میشه که باختهای متوالی ما شروع میشه و از این میانگین فاصله زیادی میگیره که در اصطلاح بهش انحراف از معیار یا میانگین گفته میشه.اینجاست که ما تو DOWNSWING میوفتیم.

حالا علت این DOWNSWING چیه؟یک سکه رو در نظر بگیرید.در بینهایت پرتاپ سکه تعداد دفعات شیر با خط برابر میشه یعنی همون 50/50.بعضی وقتها تعداد متوالی یکی از حالتها تا رسیدن به حالت بعدی بیش از حد میشه.یعنی مثلا اگر معیار ما در 100 بار پرتاپ به طور متوسط 3 بار یکی از حالتهای شیر یا خط به طور متوالی باشه یعنی معیار ما اینجا 3 باشه یکدفعه 10 بار یکی از حالتها دیده میشه.اینجاست که ما انحراف از معیار در 100 بار پرتابمون ظاهر میشه.اگرچه این انحراف به علت 50/50 بودن احتمال شیر و خط جبران میشه ولی در کوتاه مدت ممکنه این حالت به هر تعدادی روی بده.حتی اگر احتمال این کار کم باشه.

در DOWNSWING هم همین حالت روی میده.ممکنهroi شما در یک بازه زمانی مثلا 500 تا بازی 25 درصد باشه ولی به علت باختهای متوالی بعدی در 600 بازی به 17 یا 15 و ...تغییر پیدا کنه و در مثلا 1000 بازی تعدیل پیدا کنه و به 20 یا 25 برسه.برای همین هم میگن که حداقل بازی ممکن برای به دست اوردنroiدر یک لول که بشه تا حدودی بهش اتکا کرد 1000 عدد است.وقتی شما در DOWNSWING قرار میگیرید درcoin flips (پرتاب سکه.یعنی احتمال کارتهای شما در برابر کارتهای حریف مشخص است که مثلا در ماشین حسابهای مربوط به پوکر احتمال دقیق هر کارتی رو میتوانید ببینید)که احتمال برد شما بیشتر است به طور مکرر بازنده میشوید.مثلا احتمال برد جفت اس در برابر جفت شاه تقریبا 80 به 20 است(ماشین حساب پوکر الان در دسترسم نیست که دقیقشو بنویسم)یعنی از هر 100 بار به طور متوسط جفت اس جفت شاه رو 80 بار میبره.ولی در DOWNSWING این احتمال در کوتاه مدت(تا زمانی که شما DOWNSWINGهستید) به هم میریزه و کارتهای با احتمال بالای شما به کارتهای با احتمال پایینتر پشت سر هم میبازن.به طور خلاصه فاکتور شانس که در کوتاه مدت در بازی دخیل است کاملا به ضرر شما میشه.و شما هر چقدر هم که خوب بازی کنید باز هم به دلیل نداشتن شانس یا احتمال درست بازنده میشید.چون شما بالاخره در هر بازی به مرحله ای میرسید که بایدall inکنید و وقتی شانسهای شما به طور متوالی از بین میره در نتیجه شما بازیها یا تورنومنتهای متوالی را یکی پس از دیگری میبازید.که اگر مدیریت سرمایه درستی رو پیشبینی نکرده باشید به داغون شدن اکانتتون منتهی میشه.

تا اینجا ما به بررسی ریاضی DOWNSWING پرداختیم و با دید رباتی به قضیه نگاه کردیم ولی متاسفانه درDOWNSWING به دلیل اینکه ما انسان هستسم مشکل دیگری هم به نام tilt پیش مییاد که میتونه هم DOWNSWING رو طولانی تر کنه و در پاره ای از موارد منجر به از دست دادن کامل اکانت و یا کنار گذاشتن پوکر میشه.

tilt در اصطلاح به هر گونه احساسات منفی و یا حواس پرتی و یا هر چیز دیگری که احساسات بازیکن رو تحت تاثیر قرار میده و منجر به تصمیمات اشتباه و احساسی میشه گفته میشه.مثلا جفتهای بالای شما به جفتهای پایین تر میبازه.ویا بازیکنی روی اعصاب شما راه میره و یا شما به هر دلیلی حواستون به بازی نیست.یا حتی میتونه قطعی اینترت یا بازی در حین مستی باشه.معمولا این حالت برای هر بازیکنی به وجود مییاد ولی بازیکنان حرفه ای تا حد ممکن این حالت رو در خودشون کاهش میدن.و حتی بعضی از اونا ادعا میکنند که بر این مشکل به طور کامل فائق اومدن.ولی خوب چون ما همه انسانیم کما بیش این حالت بعضی مواقع در بازیمون دخیل میشه.

در پستهای بعدی ادامه مطالب و راهکارهایی برای بهتر گذروندن این دوران مینویسم.همچنین دوستانی که دچار این معضل انکار ناپذیر شدند و تجربه ای در این زمینه دارند در صورت تمایل تجربیات خودشان را در این تاپیک به اشتراک بگذارند.
پاسخ
مطلب جالبی بود
بله من بارها دچار این حالت شدم
اگه میشد دیتای تغییرات اکانت رو داشت عالی بود و با تحلیل تکنیکال می فهمیدیم کجای کار قرار داریم
راهکاری که برای مقابله با این حالت من بکار می گیرم اینه که تعداد بازی هام رو کم میکنم و بازی هایی رو انجام میدم که قبلاٌ درصد موفقیت بیشتری داشتم (مثلاٌ از هولدم کم میکنم و اوماها رو بیشتر بازی میکنم)
و در ضمن بای این رو تو این دوران پایین میارم که شیب روند نزولی کمتر بشه و به محض اینکه مشاهده کنم بدبیت ها از بین رفته و دوران خوب برگشته به بازی های بالاتر برمیگردم و خلاصه منتظر چند تا برد میشم چون فقط با برد هست که روحیه برمیگرده و هر چقدر هم مقدارش نسبت به قبل کمتر باشه باز تاثیر خوبی میگذاره.
نکته مهم اینه که تو این دوران سعی نکنید با عجله به به مقدار اولیه برگردید چون غیر ممکن هست .این حرکت باعث میشه تو دوران نزول که احتمالا دچار تیلت هم شدید مدیریت سرمایه رو فراموش کرده و در عرض کمتر از چند روز حساب نابود بشه.
تو این دوران روش بازی ناخودآگاه عوض میشه و صبر به شدن پایین میاد و تقریبا با اکثر کارت ها تمایل به بازی دارید و به علت اینکه کارت خوب هم کم میاد با هر کارتی آل این و باخت بیشتر.
بهتره تو روزای خوب از چند تا بازی خودمون فیلم گرفته باشیم که بتونیم با نگاه کردن به اونها مسیری رو که قبلا میرفتیم به خاطر بیاریم.
و در ضمن بهتره روزی چند ساعت به بازی هایی که در حال اجراست و به فینال نزدیک هست رو ببینیم و با فکر به این موضوع که هدف ما هم رسیدن به این مرحله هست از نظر روحی خودمون رو تقویت کنیم که هرچه زودتر به مسیر قبلی و اصلی بازگردیم.
چونکه اگر موجودی اکانت از 61.8% مقدار اولیه کمتر شد از نظر روانشناسی احتمال کال مارجین بالاست.
پاسخ
بدترین چیز Downswing برای من این بود که به بازی خودم شک می کردم، پیش خودم می گفتم نکنه تا الان با شانس داشتم می بردم. باید سعی کنیم با Downswing کنار بیایم و رو بازیمون تاثیر ندره. این که موقع باخت آدم بازیشو متوقف کنه یا به لول پایین تر بره ممکنه جلوی باخت بیشتر رو بگیره ولی از طرفی امکان برد بیشتر رو هم ازمون می گیره.
پاسخ
مطلب فوق العاده مفیدی برای من بود مرسی,همین طور که erun گفت منم همین مشکل رو پیدا کردم,بعد از یک دوره طلایی به معنای واقعی کلمه که داشتم از اعتماد به نفس می ترکیدم به شدت درگیر همین قضیه شدم و همش با خودم فکر می کردم من که همون شهریارم پس چرا اینجوری میشه؟! نکنه نا خودآگاه بازی,فکر و حسم تغییر کرده؟ راه حلشم دونستن همین downswing که شما گفتین و مدیریت سرمایه و سبک بازی کردن موقت.
پاسخ
با تشکر از دوستان بخاطر این مطالب مهم

این فراز و نشیبها کاملن عادیه و برای هر بازیکنی پیش میاد

نه تنها دوره های باخت متوالی بلکه حتا دوره های برد متوالی...

مهم طرز برخورد بازیکن با این فراز و نشیبهاست...

نباید از بردهای متوالی مغرور و نه از باختهای متوالی ناامید شد،

باید در همه حال واقع بین بود و مدیریت سرمایه رو فراموش نکرد.
پاسخ
خوب خبر بد اینه که این حالت در دوران بازی یک پوکرباز بارها اتفاق میفته و اجتناب ناپذیره.شما نمیتونید شانس رو تغییر بدید ولی خبر خوب اینه که با یک سری کارها میشه این دوران را با حداقل ضرر ممکن به پایان برد.ولی قبلش یک چیزرو بگم که downswingشدن به علت کم شدن شانس با بد بازی کردن یا به طور کل بازیکن بازنده ای بودن فرق میکنه.یعنی اول به قول معروف شما باید برادریت ثابت شده باشه بعد ادعای ارث و میراث کنی.این یعنی اینکه شما باید یک رکورد بازی نسبتا قابل قبول در یک زمینه خاص(مثلا تورنومنت 18 نفره)داشته باشی تا بشه این موضوع را پیش کشید و اون تعداد بازی نشون بده که نوع بازی شما سود ده هست.این موضوع برای تورنومنتهایی با نفرات بالا کمی متفاوته.مثلا شما ممکنه در 1000 بازی نمودارتون نزولی باشه ولی در یک بازی کلا نمودار صعودی شه و کلی هم سود کنید.ولی در کل مفهوم از دست رفتن شانسهای متوالی در یک دوره برای همه جور بازی صدق میکنه.

حالا چه کارهایی میشه کرد که از این دوران جان سالم به در برد.

یکی از کارهایی که پیشنهاد میشه استراحت دادن و بازی نکردن برای یک مدت مثلا 1 یا دو روز و یا حتی هفته میباشه.این کار مسلما تاثیری در به دست اوردن شانس و بازگشت از downswingنداره ولی اعتماد به نفس از دست رفتتون رو برمیگردونه و از تیلتهای احتمالی کم میکنه.حتی بعد از استراحت و با انجام یک سری بازی اگر باز هم در وضعیت روحی خوبی نیستید میتونید یک دوره استراحت دیگه بکنید.

کار بعدی میتونید بکنید اینه که مدیریت سرمایه دقیقی داشته باشید.که کشش این دورانها رو داشته باشه.مثلا هر زمانی که به میزان 40 تا 50 buy-inداشتید به لول بعد برید و زمانی که تعداد buy-inهای موجود در اکانت شما از یک حد معینی(بسته به نوع تورنومنت و ...که بازی میکنید)کمتر شد به لول قبلی برگردید.این کار یک حالت انعطاف پذیری در اکانت شما ایجاد میکنه که میتونید دورانهای بد رو با کمترین ضرر ممکن پشت سر بگذارید.مثلا فرض کنید شما در 400دلار به لول 7$در sit&goمیرید(تقریبا 57 buy-in)حال این مقدار رو کمی گسترش میدید و به 600$میرسونید.فرض میکنیم که شما در downswingگیر میکنید و موجودی به 400 یا 450 دلار کاهش پیدا میکنه.در این نقطه دوباره به لول قبل که در اینجا 3.5 دلاریه برمیگردیم.و تا زمانی که به این نتیجه نرسیدم که دوران downswingبه پایان رسیده و یا اینکه یک مقدار معین(مثلا100دلار)به اکانتمان اضافه نکردیم به لول بالاتر نمیرویم.این کار از نابود شدن اکانت در دورانهای سخت جلوگیری میکنه.

رعایت دیسیپلین و داشتن هدف و برنامه ریزی مشخص در این دورانها از بازی خوب کردن هم مهمتر است.چون شما با رویدادی مواجه هستید که هیچ کنترلی روش ندارید.یعنی نمیتونید شانسو دستکاری کنید حتی با بازی معقول.فقط میتونید به قول معروف بحران رو مدیریت کنید.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان