Comodo SSL
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بورس
می‌خواهم در مورد یک بازی ورق توضیحاتی بدهم که به نوعی هم فال است و هم تماشا ! مزیتش این است که هم یک بازی زیبای ورق آموزش داده می‌شود و هم می‌توانم به بحث دوست داشتنی قدرت ذهن بپردازم ! این بازی چیزی نیست جز بازی بورس ! که با اجازه‌تان این بازی صرفاً برای قمارهای دسته جمعی هست که بالای دستش بازی نیامده است ! حالا بخواهید در انتها پول را پس بدهید یا ندهید بستگی به خودتان دارد. من یکی که هم چون عیاران تمام سعیم را برای بردن می‌کنم و بعد هر چقدر که بردم در راه صدقه صرف می کنم !!!!! پس با نیت خیر هم می‌توان قمار کرد. خودشان می‌گویند : الاعمالُ بالنیّات !
برای بازی نیاز به دو دست ورق داریم . در این بازی کارت‌های یک دست از ورق‌ها بین بازیکنان پخش (فروخته) می‌شود. بسته به تعداد و موجودی بازیکنان می‌توان برای هر کارت قیمت تعیین کرد. 52 ورق هست و هر کدام یک قیمتی دارد. بعد از تقسیم کارت‌ها مقداری پول جمع می‌شود. این پول‌ها را به سه قسمت تقسیم می‌کنیم. که مقدارشان متفاوت است. بر فرض اگر صد تومان پول جمع شد می‌توان آن‌ها را به پنجاه ، سی و بیست قسمتشان کرد. حال از دست دوم ورق سه کارت را به گونه‌ای که هیچ کس نبیند زیر این پول‌ها قرار می‌دهیم ! از این بعد کسی حق دیدن هیچ کدام از کارتهای دست دوم ( که سه تایش زیر پول ها رفت ) را ندارد. یکی از بازیکنان خواننده می‌شود و به ترتیب کارت‌ها را یکی یکی می‌خواند. حال باید حدس زده باشید از بین کارت‌های دست اول که بین بازیکنان پخش شد سه تا کارت هست که برنده آن پول‌هاست. با هر کارتی که جناب خواننده از دست دوم می‌خواند تعداد کارت‌هایی که احتمال برد دارند کمتر می‌شود. یعنی هر کارتی که می‌خواند در واقع نشان‌گر کارت سوخته است و کارت‌هایی که مانده‌اند ارزش بیشتری پیدا می‌کنند. آن‌قدر این خواندن ادامه پیدا می‌کند تا فقط سه کارت باقی بماند و برنده‌ها اعلام شود. تا این جا فقط روال بازی بیان شد که به تنهایی جالب است ولی باز جالب‌تر هم می‌شود. اما چرا به این بازی بورس گفته می‌شود؟

خوب این بازی به معنای واقعی کلمه بورس است. یعنی در این بازی هر کارت به عنوان یک واحد خرید فروش در بازار بورس ما هست. در طول بازی ، بازی‌کنان می‌توانند به خرید و فروش کارت‌ها بپردازند. پر واضح است که هر کارت که خوانده می‌شود و به انتهای بازی‌ نزدیک می‌شویم قیمت کارت‌ها افزوده می‌شود. البته قیمت‌ها می‌تواند تا سقف بیشترین پول که برای کارت‌ها در نظر گرفتیم بالا برود. برای روشن شدن یک مثال می‌زنم. فرض کنید قیمت هر کارت 100 تومان تعیین شود. با فروختن کارت‌ها باید پولی در حدود 5200 تومان جمع شود. فرض کنید که سه تا کارت تعیین شده از دست دوم را با این نرخ‌ها تعیین کرده باشیم : 2700 و 1500 1000 . در ابتدای بازی شانس برد هر کارت چندان نیست . خوب حالا فرض کنید که از 49 کارت باقی‌مانده که خوانده می‌شود 20 کارت خوانده شده و بیست و نه کارت مانده باشد. در بد ترین شرایط می‌توان قیمت کارت‌ها را در این مقطع 200 تومان حساب کرد. اما جالب ترین لحظه وقتی رخ می‌دهد که حدود 10 کارت باقی مانده . احتمال یک دهم احتمال بالاییست و البته ریسکش هم بالا. از این به بعد چانه ‌ها آغاز می‌شود. یک قیمت ارائه می‌کنی طرف قبول نمی‌کند یک خورده بالاتر که بروی شاید قبول کند. قیمت کارت در شدیدترین حالت ممکن است تا 2600 هم برود یعنی بیشتر از دو کارت پایین ‌تر!! یعنی ریسک بالاست و طرف تنها در صورتی ضرر نمی‌کند که کارت اول را ببرد ! ازاین به بعد به شمّ تجاری بازیکن بر ‌می‌گردد. که بر فرض در انتها حتی کارت‌هایی که از اول بازی داشته را با قیمت خوب بفروشد یا کارت‌هایی که از دیگران ‌می‌خرد ، با قیمت مناسب و در بهترین زمان باشد ! در پاره‌ای اوقات فروختن کارت ، سود بهتری دارد تا بردن سه کارت آخر!

این را هم بگویم که استراتژی‌های متفاوتی دارد این بازی. برخی هر چه داشته باشند را نگه می‌دارند یعنی نه می‌خرند و نه می‌فروشند تا بلکه شانس بیاورند. برخی سریع و در فرصت مناسب کارت‌ها را می‌فروشند که ضرر نکنند !! برخی همه کار می‌کنند حتی ضرر تا فقط ببرند. مثلاً همه‌ی کارت‌ها را می‌خرند تا ببرند!! بهترین به نظر خود بنده خرید و فروش در نیمه پایانی است ، چرا که اگر روحیه ضعیف!! نداشته باشید ، ضرر نخواهید کرد!

در یک کلام ساده اگر می‌خواهید بدانید که در تجارت و خرید و فروش موفق خواهید بود یا نه توصیه می‌کنم این بازی را انجام بدهید. چرا که من با هر بازاری موفق بازی کردم در این بازی موفق بود و البته خوش شانس. این که می‌گویم خوش شانس برای فهم همگان است. اما قبلاً هم گفتم که شانس چیز مزخرفیست و تمام این عوامل بستگی مستقیم به قدرت ذهن ما دارد. حاضرم شرط ببندم، اگر کسی در این بازی همیشه ناکام باشد ، در تحارت هم موفق نخواهد بود. مگر این که معزه‌ای رخ بدهد !
پاسخ
بازي باحالي بايد باشه.
پاسخ
مرسی ......
پاسخ
ايده با حاليه اين بازي. جون ميده واسه دور همي !!
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان